cocuk-romatoloji

Çocuk romatoloji, küçük yaş grubundaki çocukların, her dönemde yaşayabilecekleri ve eklemlerde yaşanan iltihaplanma sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Erken tanının oldukça önemli olduğu bu hastalıkta, etkin tedavinin en hızlı şekilde başlatılması oldukça önemlidir. Bu sayede olası sakatlıklar ve kalıcı hasarlar engellenmiş olur.

Çocuğunuzdaki romatizmal hastalıklar konusunda destek almak istiyorsanız Çocuk Romatoloji Ankara Keçiören Subayevleri Çocuk Sağlığı Merkezi olarak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

https://www.subayevlericocuk.com/iletisim

 

İçindekiler


Çocuk Romatolojisi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Çocuk romatolojisi, romatizma hastalığı bulunan 0-18 yaş arası çocukların tedavisi ile ilgilenen tıbbi bir bölümdür. Romatizma hastalıkların kapsamı oldukça geniştir. Bu hastalıklar, iskelet-kas sistemine ait belirli bir bölgeyi kapsayan sistematik hastalıklardır.

Çocuklarda oldukça yaygın olan bu pediatrik romatolojik hastalıklar, birbirinden farklı birçok alt gruba ayrılır. Bu alt gruplar, hastalığın seyrini belirler. Buna göre, tedavi süreci, bu süreçte uygulanacak olan protokoller ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine karar verilir.

Sistemik JİA

Sistematik JİA, artrik seyri sırasında veya sonrasında ortaya çıkan bir kronik bir rahatsızlıktır. En bilinen belirtileri ise yüksek ağrı, ateş, çeşitli organlarda yoğun enflamasyon, döküntü ve hareket kısıtlılığıdır. Bu rahatsızlığı diğer türlerden ayıran en önemli özelliği ise ateş seviyesinin 39 dereceye, hatta üstüne çıkmasıdır.

Oligoartiküler JİA

En sık görülen rahatsızlık tip olup genellikle 6 yaşından önce başlar. Ayrıca oligoartiküler JİA en çok kız çocuklarında görülür. En belirgin belirtileri ise gözde bulunan damar tabakasının iltihaplanması sonucu ağrı ve kızarıklıkların oluşmasıdır.

Poliartiküler JİA

5 ya da 5’ten fazla eklemin tutulumu sonucu ortaya çıkar. RF negatif ve RH pozitif olarak ikiye ayrılır. RF Pozitif Poliartiküler JİA, çocuklarda çok nadir görünür, genelde küçük eklemleri etkiler. Başlangıç yaşı 10’dur. RF Negatif Poliartiküler JİA ise hem küçük hem büyük eklemlerde görülebilir.

pediatrik romatoloji

Çocuklarda Romatizma Neden Olur?

Çocukluk çağı romatizması, kronik eklem rahatsızlıklarından kaynaklanan bir hastalıktır. Çocuklarda romatizma, genellikle küçük yaşlarda başlar. Bu rahatsızlıklar, eklemlerde şişlik ve ağrılara neden olur. Özellikle de eklemlerde oluşan iltihaplanmalardan dolayı yaşanan bu hastalıklar, çocukluk çağının her döneminde ortaya çıkabilir.

Çocuk Romatoloji Belirtileri Nelerdir?

Çocukların yaşam kalitesini yükselten en önemli etken doğru işleyen hareket sistemidir. Bu hareket sistemini de eklemler, kaslar ve kemikler oluşturur. Hareket sisteminin en önemli yapılarından olan eklemlerde belirli zamanlarda iltihaplanmalar olur. Bu da zaman içerisinde çocukların sosyal becerilerini kısıtlar. Çocuk romatizma belirtileri ise şu şekilde sıralanır;

 • Kızarıklık
 • Yüksek ısı
 • Hareket kısıtlılığı
 • Ağrı
 • Şişlik
 • Vücudun belirli bölgelerinde oluşan döküntü

çocuk romatizma

Çocukluk Çağı Romatizması Geçer Mi?

Çocukluk çağı romatizmasının geçip geçmemesi konusunda hastalığın tanımlanma süreci oldukça önemlidir. Bu sayede nasıl bir tedavinin uygulanacağı ve ne kadar süreyle devam edeceği belirlenir. Düzenli bir tedavi süreciyle birlikte ortalama 6 aylık bir süre içerisinde olumlu sonuç elde etmek mümkündür. Fakat bu sürede tedavilerin aksatılmadan ve düzenli olarak yapılması gerekir. Çocukların, ilerleyen yaşlarda aynı durumla karşı karşıya gelmesini engelleyen en önemli etken budur.

Çocuklarda Romatizma Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın, doğru tedavi edilmesi için ilk etapta doğru hekim tercihinin yapılması gerekir. Alanında uzman hekimler ile hastalığın seyrini olumlu anlamda değiştirmek mümkündür. Bununla birlikte çocuk romatoloji tedavisi için erken tanı büyük önem taşır.

Bu anlamda tedavi sürecinde izlenecek ilk yol iltihap sürecini baskılamaktır. Buradaki amaç aktif olan hastalığı inaktif hale getirmektir. Bundan sonraki süreçte ise hastalığın yaratabileceği kalıcı sakatlıkların önüne geçmek gerekir. Ek olarak iltihabı tamamen ortadan kaldıran belirli ilaçların, doktorlar eşliğinde düzenli olarak kullanılması da oldukça önemlidir.

Pek çok seviyesi bulunan bu hastalıkta, bilinen bir neden yoktur. Tedavi süresince ve tedavi sonrasında, düzenli egzersiz ve takip ile normal hayata devam etmek mümkündür. Hastalığın devam ettiği süreçte doğru tedavinin uygulanması oldukça önemlidir. Üstelik bu süreçte tek bir doktorla değil birden fazla doktorla görüşmek daha doğru olur. Örneğin, rehabilitasyon ve fizik tedavi doktoru, göz hekimi, diyetisyen, ortopedist gibi pek çok farklı alanda görev yapan hekimlerden bilgi almak gerekir.

Çocuk Romatoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Çocuk romatoloji bölümü, birçok farklı romatizmal hastalıklarla ilgilenir. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanır. 

 • Ailesel Akdeniz Ateşi  
 • Juvenil Romatoid Artrit
 • Psoriatik artrit
 • Entezit ile ilişkili artrit:/ Juvenil Spondiloartropati
 • Sistemik lupus eritamatozus (SLE)
 • Vaskülitler
 • Henöch Schonlein Purpura
 • Kawasaki Hastalığı
 • Behçet hastalığı (BS)
 • Çocukluk çağı dermatomiyoziti (juvenil dermatomiyozitis)
 • Skleroderma
 • Ağrı sendromları

çocuklarda romatizma

Çocuk Romatoloji Ankara Tedavi Hizmetlerimiz

0-18 yaş grubu çocuklarda sık sık rastlanan bu rahatsızlıkta doğru doktor seçimi yapmak oldukça önemlidir. Hastalığın seyrine göre doğru tedavinin ve ilaçların uygulanması için alanında uzman doktorlar ile görüşmek doğru olur. Pediatrik romatoloji alanında, doğru doktoru seçmek, çocukların, tedavi sürecinde kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur.

Özel Subayevleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Merkezi bünyesinde görev yapan çocuk romatolojisi doktorlarımız ile çocuk romatizması hastalıkları başta olmak üzere hemen hemen her alanda kaliteli hizmet almanız mümkün. 25 yıllı geçen tecrübemiz ile kısa sürede ve en uygun tedavi yöntemi ile çocuğunuzun sağlığı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Çocuk romatoloji Ankara Özel Subayevleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Merkezi, alanında uzman çocuk romatoloji doktorları ile çocuk hastalıklarını tedavi ederek topluma sağlıklı bireyler kazandırmayı amaçlar.


Bizimle İletişime Geçin

telefon Whatsapp mail

Hotline
0(312) 316 77 77