cocuklarda-klipsli-sunnet

Çok eski zamanlardan itibaren uygulanan sünnet bazı toplumlarda gelenek bazı toplumlarda ise dini bir emir olarak uygulanır. Sünnet uygulaması penisin ucunda idrar deliğini kapatan katmanlı derinin kesilerek alınması işlemidir. Sünnet uygulaması farklı teknikler kullanılarak yapılabilir. Dikişli sünnet ve klipsli sünnet uygulamalarında cerrahi işlem (fazla derinin kesilmesi) gerekmektedir. 

Dikişli sünnette öncelikle deri kesilir sonrasında yara uçları dikilir. Klipsli yöntemde ise ilk önce kesilecek deri tutulur, sonra kesilir. Dikişli yöntemde adından da anlaşılacağı üzere dikişler yarayı bir arada tutarken, klipsli yöntemde plastik klips bu işlemi görür. Klips yöntemi yıllardır bebeklerin göbek kordonunu kesme yönteminde kullanılır. Klips yöntemiyle sünnet bu işlemin çocuk pipisine uygulanmasıdır.

 

Çocuklarınızı hijyenik bir ortamda alanında uzman doktorlar tarafından sünnet yaptırmak istiyorsanız Çocuk Sünnet Ankara'da Keçiören Subayevleri Çocuk Sağlığı Merkezi olarak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

https://www.subayevlericocuk.com/iletisim

Konu Başlıkları


Sünnet Olmanın Bilimsel Faydaları

  • Sünnetin dini bir öğreti ya da geleneksel bir anlayış olmasının dışında bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları bulunmaktadır. Sünnet, penis ile ilgili bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Örneğin penis eğriliği, idrar deliğinin dar olması nedeniyle ağrılı idrar yapma gibi rahatsızlıkların tedavisi için sünnet yapılır. 
  • Sünnet olmanın en önemli faydası çocuk sünnet edildiği zaman cinsel yolla bulaşma ihtimali olan hastalıkların önüne geçilmesidir. Ayrıca bu işlemin genital bölge rahatsızlıklara yakalanma riskini azalttığı ifade edilir. Bu kapsamda sünnet olan bir kişinin HIV virüsü kapma olasılığı diğer insanlara oranla daha azdır. Sonuç olarak sünnet bireyi bulaşıcı hastalıklara karşı korur. 
  • Sünnetin faydaları arasında penis ve çevresinin temizliğini unutmamak gerekir. Penisin üzerinde bulunan derinin kesilmesi, penisin temizliği ve enfeksiyon kapmaması açısından da faydalıdır. Sünnetli olmayan kişinin idrar sonrası deriyi temizlemesi gerekir. Sünnetli olan kişi içinse penis derisinde idrar birikmesi olmaz. 
  • Sünnetin idrar yolu enfeksiyonuna karşı koruyucu olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle bebeklerde sünnet yapıldığı zaman ve sonrasında idrar yolu enfeksiyonuna karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. 
  • Sünnet olan kişilerde kısırlık sık görülen bir rahatsızlık değildir. Bunun nedeni olarak da sünnetsiz bireylerde kesilmeyen derinin meninin akışını engellemesi ve meninin derinin içinde kalması gösterilir.

bebek sünnet

Sünnet Olma Yaşı Kaç Olmalı?

Sünnet olma yaşı genellikle ailenin karar verdiği bir konudur. Tıbbi açıdan ise sünnet ne zaman yapılmalı sorusunun cevabı olarak iki dönem ifade edilir. Birinci dönem; yenidoğan süreci, ikinci dönem ise ilkokul dönemidir. Yeni doğan süreci doğum olduktan sonraki 28 günlük dönemi kapsar. Bu dönem yapılan uygulamaya yenidoğan sünneti denir. İlkokul döneminde ise 6-7 yaş sünnet yaşı için en uygun zaman olarak görülür.

Yeni doğan döneminde yapılan sünnet işlemi bebek ve aile açısından sıkıntısızdır. Çünkü bebek yapılan işlemin farkında değildir. Bu sayede süreç kolay bir şekilde atlatılır. İlkokul döneminin tercih edilme sebebi ise çocuğun sünnetin ne olduğunu idrak edebilecek bir çağda olmasıdır. Bu sürecin farkında olan çocuk bir korku ya da travma yaşamaz. 

Yeni doğan döneminde yapılacak sünnetin diğer dönemlere nazaran daha faydalı olduğu söylenebilir. Bu dönem yapılan sünnetin sadece lokal anestezi ile yapılabilir olması ve diğer dönemlere nazaran daha çabuk iyileşmesi, yeni doğan döneminde yapılan sünnetin avantajlarındandır. Ayrıca bu dönem yapılan sünnet işlemi sonrası ağrı kontrolü daha kolaydır ve çocuk küçük olduğu için ileride bir travma yaşama ihtimali yoktur. 

Yeni doğan döneminin en önemli zorluğu komplikasyonlara açık olmasından dolayı daha çok özen gerektiren bir dönem olmasıdır. Bunun dışında erken yaşta yapılacak olan sünnet hem aile hem de çocuk açısından büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Sünnet Yöntemleri Nelerdir?

Sünnet işlemi yapılmadan önce çocuk sünnet doktoru tarafından muayene edilmelidir. Bu muayenede çocuğun sünnet olmasında herhangi bir engel ya da sünnet ile beraber yapılacak herhangi bir işlemin olup olmadığına bakılır. Sünnet işlemi alanında uzman doktorlar tarafından yapılması gereken tıbbi ve kanuni zorunluluktur. 

Sünnet sırasında yapılacak işlem uygun şekilde yapılmalı ve sonrasında psikolojik ya da fizyolojik problemlere sebep olmamalıdır. Bu kapsamda sünnet derisi usulüne uygun şekilde çıkartılmalıdır. Bu sebeplerle uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. 

Günümüzde cerrahi bir işlem olan sünnet, dikişli sünnet ve klipsli sünnet olarak iki ayrı yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemlerin hangisinin tercih edileceği konusunda ailenin de görüşü alınarak doktorun uygun gördüğü yöntem uygulanmalıdır.

Sünnet sırasında kanamanın kontrol altına alınabilmesi için lazer, elektrokoter ve termokoter kullanılır. Klipsli sünnet sonrası dikiş atılmayabilir. Cerrahi sünnet yönteminde ise eriyebilen dikiş kullanılmaktadır. Yani dikiş sonrası dikiş alma işlemine gerek kalmadan dikişler kendiliğinden düşer. Klips yönteminde belli bir süre penisin üzerinde kalan plastik aparatların taşınması gerekebilir.

Hangi Sünnet Yöntemi Daha Sağlıklı?

Birçok farklı sünnet metodu bulunmaktadır. Cerrahi sünnetlerde sünnet derisi lokal yada genel anestezi yöntemi ile tamamen kesilerek ardından dikiş atılır. Dikiş sonrası pansuman yapılır ve bu pansuman en az 24 saat kalır. Pansuman çıkarıldıktan sonra iyileşme süreci devam eder. Bu yöntemde iyileşme süreci 3-4 gündür. 

Alisklamp sünnet ise dikişli sünnetle aynı işlemleri yapmakla beraber yara plastik bir kelepçenin altında kapalı ortamda kalır. Dikişli sünnette olduğu gibi pansuman gerektirmez.

klipsli sünnet, alisklamp

Plastik Klips Yöntemiyle Yapılan Sünnetin Avantajları

Alisklamp yönteminin dikişli sünnet yöntemine göre bazı avantajları vardır. Plastik klips yönteminin en önemli avantajı komplikasyon oranlarının diğer yöntemlere göre daha az olmasıdır. Dikişli sünnette en önemli risk kanamadır. Fakat alisklamp yöntemde sünnet klipsi takılı olduğu müddetçe kanama beklenmez. Klips kanama riskini azalttığı gibi enfeksiyon riskini de azaltır. 

Plastik klips yönteminde açıkta yara olmadığı için pansuman gerektirmez. Bu anlamda yara bakımına da ihtiyaç yoktur. Bu yöntemde açıkta yara olmadığı için sünnet çocuğu aynı gün banyo yapabilir. Ayrıca dikişli sünnette idrar yaparken yaraya temas eden idrar yanmaya sebep olur. Klips yönteminde ise idrar yaparken böyle bir yanma olmaz. 

Dikişli sünnette operasyon süresi ortalama 20-30 dakika arasında iken klips yönteminde bu süre 5 dakikadır. Plastik klips yönteminde genel anesteziye ihtiyaç yoktur. Çünkü çocuğun hareketli olması dikişli sünnet yönteminde olduğu gibi kesim hatalarına sebep olmaz. Klips yerleştirilir ve kesim işlemi plastiğin üzerinden yapılır. 

Klips yöntemi kişisel hatayı sıfıra indirerek pipiye ya da etrafına bir zarar gelmesini engeller. Dikişli sünnette görülen dikiş izleri plastik klips yönteminde görülmez. Bununla birlikte dikişli sünnet yapıldıktan sonra yara açık olduğu için hasta birkaç gün iç çamaşırı ve pantolon giyemez. Klips yönteminde ise bunları giyinmesinde bir sakınca olmadığı gibi bebek sünneti yapıldıktan sonra bez bağlanmasında da sıkıntı olmaz.  
Görüleceği üzere plastik klips yöntemi hem sağlık ve estetik hem de rahatlık açısından daha avantajlıdır. Klips yöntemi ile sünnet Ankara bölgesinde Özel Subayevleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Merkezinde yapılmaktadır.

Klips Yöntemi ile Sünnet Ne Zaman İyileşir?

Klipsli sünnet yöntemi sonrası iyileşme süreci oldukça kolay ve kısadır. Plastik klips çocuğun yaşına bağlı olarak 3 ya da 5 gün sonra çıkarılır. Bu işlemden sonra hiçbir kısıtlama olmadan çocuk günlük hayatına devam eder. Yaklaşık iki hafta içerisinde deri tamamen iyileşmiş olur.

Çocuk Sünnet Hizmeti Ankara

Subayevleri Çocuk Sağlığı Merkezi klipsli sünnet yöntemini kullanmaktadır. Merkezin çocuk cerrahisi konusunda uzman sünnet doktorları Ankara ilinde ön plana çıkmaktadır. Özellikle yeni doğan ve bebek sünneti alanında uzmanlaşmış hekimleriyle ailelere güvenli bir hizmet sunmayı taahhüt eder.


Bizimle İletişime Geçin

telefon Whatsapp mail

Hotline
0(312) 316 77 77