saglam-cocuk-izlemi-bebek-izlem

Sağlıklı çocuk izlemi, çocuk sağlığı ve hastalıkları hizmetlerinin temelini oluşturur. Bu süreç hastalıkların önlenebilmesi için düzenli kontrolün yapılmasını teşvik eder. Burada amaç, çocukluk çağında oluşabilecek hastalıkları ve sakatlıkları önlemek, bebek ve çocuk ölümlerini azaltmak, çocukların gelişimlerini destekleyerek sağlıklı birer yetişkin olarak yaşamalarını sağlamaktır. 

Etkin bir şekilde yapılan çocuk muayenesi ve takibi çocukların yaşam kalitesini yükseltmek için bir fırsat olarak görülmelidir. Bundan dolayı Dünya Sağlık Örgütü, her çocuğun 5 yaşına gelene kadar büyümesinin düzenli olarak takip edilmesi gerektiğini belirtir.

Sağlam çocuk izlemi hakkında bilgi sahibi olmak ve çocuğunuzu düzenli kontrollerini sağlamak istiyorsanız bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

 

Konu Başlıkları


Sağlam çocuk izlemi ne demek?

Sağlam çocuk izlemi, çocukların büyüme ve gelişimlerinin izlenmesi, aşılarının takibi ve yapılması ve sağlık durumlarının değerlendirilmesi gibi koruyucuyu hekimlik hizmetleridir. Bu hizmetler çocuk sağlığı ve hastalıkları pratisyenlerinin, aile hekimlerinin ve pediatristlerin temel hizmetlerindendir.

Toplumda oluşan hastalanınca doktora gitme anlayışı doğru değildir. Hastalıkların önlenebilmesi için her yaşta düzenli kontrollerin yapılmasına ihtiyaç vardır. Özellikle bebek ve çocukların düzenli olarak büyüme ve gelişmeleri izlenmelidir. Bunun yanında aşılarının takibi yapılarak, yaşa uygun bir beslenme önerilmelidir.

Çocuk izlemi, çocuklara uygun bir ortamda ve yeterli zaman ayrılarak yapılır. Çocuğun ebeveynleri bu sürede çocuğun yanında olmalıdır. Sağlıklı bir çocuk sağlığı izlemi yaklaşık olarak 20 ila 30 dakika arasında sürer. Her kontrol sırasında rutin olarak bebek ya da çocuğun fiziki muayenesi yapılır. Boy, kilo ve baş çevresi ölçülerek bebek izlem kartına işlenir. Bu kontroller sırasında çocuğun yaşına uygun taramalar istenebilir.

sağlıklı çocuk izlemi

Çocuk sağlığı izlem ilkeleri nelerdir?

Çocuk sağlığı izlem ilkeleri sosyal ve fiziksel çevre, çocuk sağlığı ve sağlık sistemi etkenlerine dayanır. Bu ilkeler şunlardır:

 • Riskli durumları belirleyerek, uygun önlemler almak
 • Çocuk bakımı konusunda aileleri eğitmek
 • Aşılama programına riayet edilmesini sağlamak
 • Büyüme ve gelişimi izleyerek, yaşa uygun beslenme programı belirlemek
 • Taramalar ve rutin kontrollerle hastalıkların erken tanı ve tedavisini yapmak
 • Çocukla ilgili her türlü sıkıntı ve endişe oluşturacak durumları saptamak

Yenidoğan kontrolleri nelerdir?

Yenidoğan kontrolleri doğumdan hemen sonra bebeğin muayenesi ile başlar. Muayenesi yapılan bebek hemen anneye verilerek beslenmesi sağlanır. Bebek taburcu edildikten sonra 1 hafta içerisinde düzenli olarak takibi yapılacak sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Bundan sonraki süreçte herhangi bir sağlık kuruluşu, aile hekimliği ya da sağlık ocağı bebek takibi yapar.

Yenidoğan izlemi sırasında şu işlemler yapılır:

 • Bebeğin kilo kontrolü
 • Topuk kanının alınması
 • Anne sütü yeterliliğinin değerlendirilmesi
 • Beslenmenin gelişimi için yeterliliği
 • Genetik hastalığının olup olmadığını öğrenmek için tarama testi
 • İşitme testi

Bunun yanında bebek iki aylık olduğunda kalça ultrasonu yaptırılmalıdır. Bu rutin kontroller dışından bebekte ateş, sarılık, sürekli uyku ve kusma gibi durumlar gelişirse hemen doktora başvurmak gerekir. 

Doğumdan sonra bebeğin göbek bağının düşmesi için herhangi bir göbek bakımına ihtiyaç yoktur. Göbek bağının kendiliğinden düşmesi beklenir.

bebek izlemi

0-12 aylık bebek kaç kez izlenmeli?

0-12 aylık bebek izlemi sadece rutin kontroller olmak üzere 10 defa yapılmalıdır. Bebek izlem sıklığı doğumdan sonra, doğumdan sonraki 2 gün içerisinde, 15 ve 41. günde, 2,3 ve 4. aylarda ayda bir kez, 6,9 ve 12 aylarda ise üç ayda bir defa şeklindedir. 

Bebek izlemde nelere bakılır?

Bebek izlemde doğumdan başlayarak bebeğin büyüme ve gelişmesine, aşılarının takibine ve bebeğin sağlıklı olup olmadığına bakılır. Rutin kontroller sayesinde bebekte ileride gelişebilecek hastalığın önlenmesi ya da önceden teşhis edilerek, erken tedavisi sağlanmış olur. 

Bebek izlemleri sırasında boy, kilo ve baş çevresi ölçülerek büyümesi takip edilir. Kalp atışları, solunumu, bacak ve kolları kontrol edilir. Özellikle ilk haftalarda gelişebilecek yeni doğan sarılığı muayenesi yapılır. Ayrıca ilk hafta tarama testleri yapılır. 

3-6 yaş arası çocuklarda fiziksel gelişim takibi hangi sıklıkla yapılmalıdır?

3-6 yaş çocuklarda fiziksel gelişim takibi yılda bir kez yapılmalıdır. Bu muayeneler sırasında özellikle 3 yaş için çocuğun kan basıncı ölçülür ve çocuğun yürümesi gelişimsel açıdan değerlendirilir. İlk 5 yaşta çocuk sağlığı izlemi sırasında çocuğun görme ve işitme muayeneleri yapılır.

Sağlıklı Çocuk İzlemi Merkezi

Sağlıklı çocuk izlemi merkezi bebeklerin beslenme, büyüme ve gelişimlerini takip eden kurumdur. Özel Subayevleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Merkezi alanında uzman doktorları ile çocuklarda beslenme düzeninin ayarlanması ve çocukların sağlıklı büyümesi konusunda sağlam çocuk izlemi hizmeti vermektedir. Bu alanda uzman çocuk doktorumuz sizlere en iyi hizmeti sunacaktır. Çocuklarınızı sadece hastalanınca değil büyüme ve gelişimini en iyi şekilde devam ettirmesi için getirebileceğiniz bir merkez olduğumuzu belirtmek isteriz.

 


Bizimle İletişime Geçin

telefon Whatsapp mail

Hotline
0(312) 316 77 77